Glikol monopropylenowy MPG

Glikol monopropylenowy (MPG)

W użyciu znajdują się głównie glikol monoetylenowy (MEG), glikol monopropylenowy (MPG) oraz glikol dietylenowy (DEG).

Stosowane są przede wszystkim przy produkcji innych związków, jako rozpuszczalniki, emulgatory, środki zwiększające lepkość i regulujące wilgotność. Wykazują również działanie konserwujące.

Glikol monopropylenowy, inaczej MPG (monopropylene glycol), jest organicznym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład alkoholi dwuhydroksylowych, inaczej dioli. Nie wykazuje toksyczności.

Dostarczamy poniższe rodzaje glikoli:

• glikol monoetylenowy (MEG)
• glikol monopropylenowy (MPG)
• glikol dietylenowy (DEG)

Charakterystyka

Wzór sumaryczny: C3H8O2
Inne nazwy: glikol propylenowy, propano-1,2-diol, glikol α-propylenowy, glikol metyloetylenowy, MPG, E1520
Rozpuszczalność: między innymi w wodzie, alkoholach, acetonie, chloroformie, benzynie
Numer CAS: 57-55-6

Właściwości

Glikol monopropylenowy – MPG jest substancją bezbarwną i bezwonną, która posiada oleistą konsystencję o wysokiej lepkości. Ma lekko słodkawy smak.

Jest silnie higroskopijny, co oznacza, że posiada zdolność do przyciągania cząsteczek wody oraz wyciągania jej z innych substancji.

W przeciwieństwie do glikolu monoetylenowego glikol monopropylenowy nie wykazuje właściwości toksycznych. Jest nieszkodliwy dla zdrowia lub posiada bardzo niską szkodliwość. W organizmie ludzkim poddawany jest standardowym procesom metabolicznym.

Rozpuszcza się w wodzie, a także w acetonie i chloroformie, alkoholach.

Produkcja

Produkcja glikolu monopropylenowego odbywa się na skalę przemysłową przez uwodnienie tlenku propylenu w procesie niekatalitycznym – wysokotemperaturowym lub też w procesie katalitycznym w niższej temperaturze przy żywicy jonowymiennej oraz małych ilościach kwasu siarkowego albo zasady.

Glikol MPG pozyskiwany może być także jako produkt uboczny podczas użycia gliceryny do wytwarzania biopaliwa typu biodiesel.

Zastosowanie

MPG wykorzystywany jest głównie podczas reakcji chemicznych, a także jako podłoże, rozczynnik, emulgator oraz konserwant.

Glikol monopropylenowy posiada bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Magazynowanie

Glikole należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach, umieszczonych w chłodnych, suchych pomieszczeniach, poza zasięgiem promieni słonecznych.

Branża spożywcza

Dodatek do żywności oznakowany jako E1520 używany głównie jako emulgator, konserwant oraz składnik aromatów i barwników w produktach spożywczych.

Branża farmaceutyczna

Używany jest przede wszystkim jako podłoże do produkcji substancji leczniczych. Stosowany podczas wytwarzania preparatów w formie doustnej, kremów nanoszonych na skórę.

Branża kosmetyczna

Glikol propylenowy wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków, który umożliwia nadanie im właściwej konsystencji emulsji. Także wykazuje działanie nawilżające skórę. Stosowany jest między innymi w kremach, tonikach, balsamach do ciała, kremach do rąk, pastach do zębów, kosmetykach kolorowych.

Branża chemiczna

Używany między innymi jako chłodziwo – płyn chłodzący oraz zapobiegający zamarzaniu i jako płyn roboczy, na przykład w prasach hydraulicznych.

Branża tytoniowa

Stosowany w przede wszystkim jako środek do regulacji wilgotności tytoniu, a także w e-papierosach jako składnik liquidów.

UXXU – glikole najwyższej jakości!

Nasza firma UXXU dostarcza najwyższej jakości glikole na terenie całego kraju. Gwarantujemy kompleksową i fachową obsługę!

Oferujemy glikole od sprawdzonych producentów, co potwierdzamy odpowiednimi certyfikatami. Zapewniamy szybki i sprawny transport. Zajmujemy się także konfekcjonowaniem substancji.

W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Sprawdź naszą pełną ofertę

ZADZWOŃ