Kwas fosforowy
Kwas fosforowy, kwas ortofosforowy (łac. acidum phosphoricum) – nieorganiczny związek chemiczny zaliczany do kwasów tlenowych. Stanowi składnik kwasów nukleinowych.
Kwas fosforowy 75% jest substancją chemiczną wykorzystywaną do wytwarzania różnego rodzaju produktów stosowanych w wielu dziedzinach gospodarki.
Używany jest między innymi do wytwarzania nawozów sztucznych, jako dodatek spożywczy oznaczony symbolem E338, jako odrdzewiacz, także jako składnik innych produktów chemicznych używanych w różnych obszarach przemysłu.
Nasza firma UXXU posiada na sprzedaż najwyższej jakości kwas fosforowy 75% o szerokim zastosowaniu.
Możemy zaoferować Państwu dostęp do najlepszych surowców chemicznych dostarczanych terminowo na terenie całego kraju. Gwarantujemy jakość naszych produktów, szybkie dostawy i przystępne ceny!
Rodzaje kwasu fosforowego
Kwas fosforowy oferowany jest w różnych stężeniach do wyboru.Najpopularniejszym stężeniem jest stężenie 75%, które posiada uniwersalne zastosowanie.
Rzadziej używane są stężenia 80%, 85%.
Stężenie wyrażane jest według stechiometrycznej zawartości pięciotlenku fosforu P2O5
Najczęściej posiada ono wartość w przedziale od 52% do 55% w przeliczeniu na P2O5, co daje 75% w przeliczeniu na H3PO4.
W użyciu znajduje się głównie kwas fosforowy spożywczy, który poddawany jest procesom oczyszczania. Nazywany jest też kwasem fosforowym odfluorowanym albo ekstrakcyjnym. Można spotkać się również z kwasem fosforowym technicznym o przeznaczeniu przemysłowym, który może zawierać zanieczyszczenia.
Charakterystyka
Wzór sumaryczny: H3PO4
Inne nazwy: kwas fosforowy (V), kwas ortofosforowy, trihydroksydooksydofosfor, triwodoro(tetraoksydofosforan), E338
Rozpuszczalność: w wodzie i w innych rozpuszczalnikach, także w etanolu
Numer CAS: 7664-38-2
Właściwości
Kwas fosforowy posiada postać bezbarwnego, bezzapachowego ciała stałego. Może posiadać również kolor zielony lub brązowy jako kwas fosforowy ekstrakcyjny, czyli nawozowy.
Jest substancją, która całkowicie rozpuszcza się w wodzie, a także w innych rozpuszczalnikach.
Poza kwasem fosforowym w użyciu znajdują się inne rodzaje kwasów zawierających fosfor, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich oznakowanie.
Kwas fosforowy, a także jego sole i estry są ważnymi biologicznie składnikami o foli buforowej w płynach ustrojowych. Pełnią energetyczną oraz regulatorową. Jest on naturalnym składnikiem wielu owoców oraz warzyw.
Produkcja
Przemysłowa produkcja kwasu fosforowego odbywa się na skutek oddziaływania kwasu siarkowego na fosforan wapnia z minerałów apatytu, fosforytu lub zmielonych kości zwierząt. Na skutek reakcji powstają siarczan wapnia oraz kwas fosforowy.
Podczas produkcji stosowane są dwie metody określane jako mokra oraz termiczna.
Kwas fosforowy wytwarzany jest także podczas działania na fosfor czerwony kwasem azotowym. Reakcji tej jednak nie stosuje się powszechnie, ponieważ może ona powodować ryzyko wybuchu.
Zastosowanie
Kwas fosforowy jest związkiem chemicznym posiadającym szerokie zastosowanie. Używany jest on przede wszystkim jako środek do produkcji nawozów sztucznych, ale również posiada zastosowanie w branży spożywczej jako dodatek do żywności.
Wykazuje działanie oczyszczające, odkamieniające, odrdzewiające.
Z kwasem fosforowym można spotkać się zatem w różnych dziedzinach przemysłu.
Magazynowanie
Kwas fosforowy powinien być przechowywany w zamkniętych opakowaniach umieszczonych w suchych, chłodnych pomieszczeniach, z dala od nasłonecznienia.
Branża nawozów rolnych
To najczęstszy obszar zastosowania kwasu fosforowego. Jest on używany do wytwarzania specjalistycznych nawozów fosforowych, w tym między innymi superfosfatu podwójnego, który jest najlepiej przyswajalnym przez rośliny nawozem fosforowym. Oferowany jest w różnych formach, w tym jako pylisty oraz granulowany.
Branża spożywcza
W branży spożywczej kwas fosforowy oznaczany jest jako dodatek E338. Posiada właściwości chelatujące – wiążące jony metali, jest stosowany jako przeciwutleniacz, wspomaga transport soli, stosowany jest jako regulator kwasowości oraz do oczyszczania soków. Ze względu na swoje właściwości wykazuje również działanie konserwujące. Kwas fosforowy jest składnikiem napojów gazowych, w tym między innymi popularnej Coca-Coli, znajduje się również w produktach mięsnych oraz w serach.
Branża chemiczna
Kwas fosforowy jest używany także w szeroko pojętej branży chemicznej. Poza produkcją nawozów fosforowych jest on używany między innymi jako środek odrdzewiający do stali w stężeniu około 20-25% po zmieszaniu z wodą (fosol), umożliwia przygotowywanie fosforanowych powłok ochronnych na nawierzchniach metali, może być używany do usuwania odkładającego się kamienia, jako płyn przy lutowaniu, do produkcji kitów porcelanowych.
Branża turystyczna
Alkohol etylowy używany jest jako paliwo przeznaczone do stosowania w kuchenkach turystycznych.
UXXU – kwas fosforowy najwyższej jakości!
W UXXU dostarczamy klientom najlepsze produkty chemiczne o rozległym zastosowaniu. Dysponujemy własnym zapleczem do badania, konfekcjonowania oraz transportu chemii.
Nasi pracownicy odpowiedzą na dodatkowe pytania dotyczące sprzedaży kwasu fosforowego oraz innych substancji chemicznych.
Zapraszamy do kontaktu!